Proces produkcji rur

Rury stalowe to elementy o nieskomplikowanej konstrukcji. Może się wydawać, że ich produkcja jest równie prosta. W rzeczywistości jest jednak inaczej – proces produkcji rur wymaga użycia zaawansowanego sprzętu, a także doświadczenia i umiejętności. Jak wygląda produkcja rur w zależności od ich rodzaju?

Czym różnią się od siebie rury ze szwem i bezszwowe?

Dostępne rury w naszej hurtowni można podzielić na trzy główne grupy:

Poszczególne rodzaje rur różnią się od siebie nie tylko wyglądem i zastosowaniem, ale także sposobem ich produkcji.

Proces produkcji rur ze szwem

Rury ze szwem, zarówno wzdłużnym, jak i spiralnym, powstają z dużych arkuszy blachy. Proces produkcji rur obejmuje formowanie ich w odpowiednie kształty, a następnie zgrzewanie lub spawanie. Punkt łączenia jest dobrze widoczny (szczególnie w przypadku szwu spiralnego). Nie ma to znaczenia dla funkcjonalności rury, za to dość niekorzystnie wpływa na jej estetykę.

Szew wzdłużny przebiega prostopadle do krawędzi blachy. Szew spiralny powstaje, gdy łączenie wykonuje się ukośnie względem formowanego arkusza blachy. Takie łączenie jest bardziej widoczne, ale dzięki niemu rura zyskuje większą wytrzymałość – szwy spiralne wykorzystuje się najczęściej do łączenia rur o dużej średnicy.

Proces produkcji rur bezszwowych

Proces produkcji rur bez widocznego miejsca łączenia jest nieco bardziej skomplikowany. W przypadku rur bezszwowych wykorzystuje się metodę ukośnego walcowania. W stalowym materiale wykonuje się otwór. Tak przygotowany element umieszcza się pomiędzy dwoma walcami, z osiami ułożonymi pod określonym kątem. Aby nadać mu kształt rury, obraca się go i wciąga na specjalny trzpień.

Opisana metoda jest najpopularniejsza i najszybsza. Dość często stosuje się także metodę Calmesa. Jej zaletą jest niski koszt i duża precyzja. Sama metoda jest dość prosta – kwadratową wlewkę umieszcza się w okrągłej matrycy, z zachowaniem pewnej wolnej przestrzeni. W to miejsce wciska się, przy pomocy przebijaka, otwór osiowy. Następnie wydłużarka nadaje materiałowi odpowiedni kształt.

Czym różnią się od siebie rury gorącowalcowane, zimnowalcowane i ciągnione?

Procesy produkcji rur można podzielić ze względu na jeszcze inne kryteria. Kluczowa jest tu temperatura, jaka towarzyszy wytwarzaniu elementów stalowych. Według tego podziału można wyróżnić rury:

  • gorącowalcowane, czyli takie, w których materiał użyty do produkcji rozgrzewa się do temperatury wyższej od temperatury rekrystalizacji;
  • zimnowalcowane, które powstają w temperaturze niższej od temperatury rekrystalizacji;
  • ciągnione – rury gorącowalcowane, które w warunkach niskiej temperatury są poddawane procesowi zmniejszania średnicy.

Jakie rury wybrać: ze szwem czy bezszwowe?

Tam, gdzie liczy się niska cena i wszechstronne zastosowanie, najlepszym wyborem będą rury ze szwem. Są one cenione także ze względu na dużą dostępność na rynku. Te zalety rur ze szwem sprawiają, że najczęściej wykorzystuje się je do budowy instalacji przemysłowych.

Kiedy w takim razie warto wybierać rury bezszwowe? Ten typ rur charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością i szczelnością – brak szwu to brak elementu potencjalnie osłabiającego konstrukcję. Z tego powodu rury bezszwowe są chętnie wybierane jako element instalacji, w których transportuje się gazy.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać wiadomości z nowościami od Eco Tech wpisz swój adres email